T.C. SİVAS VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Tarafından Panel Düzenlendi

Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Tarafından Panel Düzenlendi

Sivas İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla  “Bilgi ve Değer Bağlamında Vahyin Yücelttiği Kadın” konulu panel düzenlendi.

İl Müftülüğü Konferans Salonunda düzenlenen panele Kur’an Kursu öğreticilerinin yanı sıra çok sayıda hanım davetli katıldı.  Başta Hz. Hatice, Hz. Aişe ve Hz. Fatıma annelerimiz olmak üzere Peygamber Efendimizin eşleri ve kızlarının hayatlarından örneklerin sunulduğu panelde, vahyin yücelttiği, insanlığın en güzel örnekleri olan hanım sahabelerin cahillikten bilgeliğe,  insanlığın yükselmesine nasıl vesile oldukları, alanında uzman hanım vaizler tarafından davetlilere aktarıldı.

İlk olarak panelin açış konuşmasını ardından da sunumunu gerçekleştiren Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Koordinatörü Uzman Vaiz Gönül Taşçı; “ Kadını ve erkeğiyle bütün insanlar Allah’ın kuludur. Önemli olan bu kulluğun farkında olmak, karışlıklı görev ve sorumluluk bilinciyle hayatı sürdürmektir” dedi. Uzman Vaiz Taşçı konuşmasının devamında; “Cahiliye toplumu kadına hak ettiği değeri vermeyerek onu ötekileştirmiş ancak vahyin gelmesiyle birlikte bu algıyı tamamen tersine çevirmiş, kadın ve kız çocuklarının saygıya en layık kimseler olduğunu öğretmiştir.” dedi. Taşçı, sunumunun devamında ayet ve hadislerle kadının toplumdaki değer ve önemine vurgu yaptı.

Vaiz Firdevs Tüfekçi Tekin’de Hz. Hatice’nin hayatından örnekler vererek, bir kadın olarak Hz. Hatice’nin Peygamber Efendimize sağladığı desteğin önemine dikkat çekerek, “ Hz. Hatice nübüvvet halkasının son temsilcisi olan Resûl-İ Ekrem’e  sağladığı destek onun Peygamberimiz tarafından olduğu kadar tüm Müslümanlarca da çok sevilmesine ve hayırla yad edilmesine vesile olmuştur” diye konuştu.

Panelin devamında söz alan Vaiz Gülnaz Genç’de  Vahyin terbiyesinde büyümüş olan Hz. Fatıma’nın örnek hayatından kesitler sundu.  Hz. Fatıma için; “Adeta vahiyle dünyaya gelmiş ve vahyin kesilmesiyle dünyadan irtihal” etmiştir diyen Vaiz Genç, “Hz. Peygamber kızının kendine düşkün olmasından dolayı ‘Ümmü Ebiha’ yani ‘Babasının Annesi’ lakabını aldığını” hatırlatarak, kız çocuğu olmasından utanan bir toplumun vahiyle nasıl inşa olduğunu aktardı.

Son olarak sunumunu yapan Vaiz Hatice Kurt ise ilim ve edep örneği Hz. Aişe’yi anlattı. “Bugün hadis ve fıkıh başta olmak üzere birçok konuda Hz. Aişe otorite olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden kendisine müminlerin bilge annesi denmektedir. “ diyen Vaize Kurt,  “İlim ve edep örneği bir kadın olan Hz. Aişe, aklına takılan merak ettiği soruları Efendimize sorarak aldığı cevaplar dinin temelini oluşturmuştur. “ dedi.

Panelistler program sonunda davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür ederek, Sivas İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun program ve çalışmalarından bahsettiler.

Fotoğraflar