T.C. SİVAS VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

20 ÜLKEDEN 30 ÖĞRENCİ SİVAS'I GEZDİ

20 ÜLKEDEN 30 ÖĞRENCİ SİVAS'I GEZDİ

Ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde olan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) eğitim alanında da yapmış olduğu çalışma ve yeniliklerle dünyada adından söz ettirmeye devam ediyor.  130 ülkede insani yardım ve eğitim faaliyetini sürdüren Türkiye Diyanet Vakfı ayrıca Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) ve Uluslararası İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrencilere de öncülük yapıyor. Bu kapsamda TDV öncülüğünde Kayseri’de eğitim gören Afganistan, Çat, Burundi, Burkina Faso, Azerbaycan, Etiyopya, Somali, Tanzanya, Kenya,  Uganda,  Gana, Gini, Nijerya, Nijer, Sierra Leone, Fildişi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Arnavutluk ülkelerinden 30 öğrenci İl Müftülüğü başta olmak üzere Sivas’ta bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

TDV Kayseri Eğitim Koordinatörü Nevzat Yıldırım’ın eşliğinde İl Müftülüğü toplantı salonunda öğrencilerle bir araya gelen İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan öğrencilerle tek tek tanışarak ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve öğrencilere okudukları bölümün öneminden bahsetti.

Konuşmasında küresel etkiler ile İslam coğrafyasının ve medeniyetinin kriz döneminden geçtiğini belirten İl Müftüsü Şükrü Balkan, “Yaşadığımız dünyada ve yaşadığımız zaman diliminde bu krizlerden kurtulmanın en etkili yolunun bilgi ve zihin dünyamızın Allah’ın emirleri doğrultusunda inşa olmasıdır.” dedi. Müftü Balkan, sözlerine şöyle devam etti:  “Diyanet İşleri Başkanlığımız koordinesinde, Türkiye Diyanet Vakfımızın organizesinde almış olduğunuz dini yüksek öğrenimle ülkenize döndüğünüzde manevi hayatınızı canlı tutmayı başaracak, aile bireyleriniz başta olmak üzere vatandaşlarınıza rehberlik edecek ve geldiğiniz ülkede belki de din hizmetleri alanında istihdam edilmeniz sağlanacaktır.  Burada aldığınız eğitimle bir insanı değil, bir nesli kurtaracaksınız. Ülkenizde yetişen yeni nesillerin ihtiyaç duydukları din eğitimini, inşallah ileride sizler sağlayacaksınız. Onun için sizden hiçbir ücret istemeden sadece okuyup yetişmenizi, Kur’an-ın ifadesiyle ‘Hem dünya da iyilik, hem de ahirette iyilik” bulmanız için çalışan başta Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfımız ile buralara bağlı Müftülükler sizlerin insanlığa faydalı bir gençlik olmanız için gayret göstermektedir.” İfadelerini kullandı.

Ziyaretlerinin amacından bahseden Eğitim Koordinatörü Nevzat Yıldırım’da; “Yedi kıtada insanlığın hizmetinde bir vakıf olmak vizyonu ile 1975 yılından itibaren hizmet veren Türkiye Diyanet Vakfı, 130 ülkede insani yardım ve eğitim faaliyeti vermektedir. Asya, Afrika, Balkanlar başta olmak üzere birçok ülkeden gelen ve eğitimlerine Kayseri’de devam eden 22 farklı ülkeden gelip Kayseri’de Uluslararası İmam Hatip Lisesi’nde ve Erciyes Üniversitesinde İlahiyat okuyan 30 erkek öğrencimiz ile  Sivas İl Müftülüğü ve Sivas TDV Şubesinin himayelerinde “Sivas Kültür Gezisi” düzenledik. Ziyaretimiz kapsamında Sivas Uluslararası Şehit M.Murat Ertekin Anadolu İmam Hatip Lisesindeki öğrencilerimizle de buluşup, öğrencilerimizi birbirleriyle tanıştıracağız. İl Müftümüz başta olmak üzere, Sivas TDV şube yetkililerimize yakın ilgisinden dolayı teşekkür ediyoruz. dedi.

Daha sonra TDV Sivas Şubesi yönetimi tarafından öğrencilere Sivas’ın tarihi yerleri gezdirilerek tarihi mekânlar hakkında bilgi verildi.

Fotoğraflar