26.03.2021

2021 BERAT KANDİLİ MESAJI

İl Müftüsü Yusuf Akkuş, 27 Mart Cumartesi gecesi idrak edilecek olan Berat Kandili münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Müftü Akkuş Mesajında;

"Ramazân-ı Şerîf’in müjdecisi olan Berat Kandiline bizleri ulaştıran, Allah Teâlâya hamdolsun. Yüce Rabbimiz bu gece vesilesiyle birçok kulunu affetmesinden dolayı bu geceye “Berâet Gecesi” denilmiştir. Hz. Peygamber (sav), bu gece ibadetle meşgul olmayı ve gündüzünde oruç tutmayı teşvik etmiştir. Efendimizin (sav) bu tavsiyesinden hareketle mü’minler namaz kılarak, Kur’ân-ı Kerîm okuyarak ve gündüzünü oruçlu geçirerek bu gecenin feyzinden nasiptar olabilmek için kadim zamanlardan bu yana büyük bir gayret içerisinde olmuşlardır. Bu gecenin özünde günahlardan arınma, Hakk’ın rahmet, mağfiret ve bağışlanmasına ulaşma amacı vardır. Bu nedenle iman, ibadet ve ahlâk dünyamızda bir yenilenme, geçmişimizi muhâsebe etme ve geleceğimizi bu heyecanla tezyin etme gayreti bu gece vesilesiyle gündemimizde olmalıdır. Dünyevî ve uhrevî gayretlerimizin dengeli bir şekilde hayatımıza yansıması için bu geceyi bir fırsat olarak görmeliyiz. Rabbimizin rahmetinden ümit kesmemeli ve her halimizin Hakk’ın rızasına uygun olması için bir yenilenme sürecine, Berât Kandilimiz vesilesiyle şahit olmalıyız. "

BÜTÜN MÜ'MİNLERİN GÖNÜLLERİNİ ALMA GAYRETİNDE OLMALIYIZ

Efendimiz (sav) bu kıymetli zaman dilimi ile ilgili olarak, “Şaban ayının 15. gecesi olduğunda o geceyi ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece güneşin batışından fecre kadar (olan sürede) dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve “Tövbe eden yok mu, tövbesini kabul edeyim! Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim! Şifa isteyen yok mu, şifa vereyim! Başka isteği olan yok mu, ona da istediğini vereyim” der” (İbn Mace, İkâmetü’s-Salât 191) buyurmuştur. Efendimizin (sav) bu müjdesine ulaşabilmek için dua, zikir, namaz, sohbet, tefekkür, tevbe ve Kur’ân-ı Kerîm okuyarak bu geceden istifade etme gayretinde olmalıyız. Bu gece vesilesiyle mü’min kardeşlerimizin türlü sıkıntılardan kurtulması için atılabilecek adımları gözden geçirmeliyiz. Lütfettiği sayısız nimet dolayısıyla Rabbimize hamd etmeli, anne-babalarımızdan başlayarak ulaşabildiğimiz bütün mü’minlerin gönüllerini alma gayretinde olmalıyız.

RABBİMİZ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ DAİM KILSIN

Berât Kandilimiz dolayısıyla vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimiz başta olmak üzere vefat eden tüm geçmişlerimize Yüce Mevlâ’dan rahmet diliyorum. Rabbimiz birlik ve beraberliğimizi dâim kılsın. Hastalarımıza acil ve kâmil şifalar ihsan eylesin. Ülkemizi ve tüm insanlığı salgın hastalıklardan, her türlü bela ve musibetten muhafaza eylesin. Kur’ân ayı olan, hatimleri, teravihleri, zekât ve fitreleri, tutulan oruçları, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi ve bayramı ile manevî iklimin tadına doyulmaz süreci olan Ramazân-ı Şerîf’e kavuşabilmeyi Rabbimiz bizlere nasip eylesin.

Berât Kandilimizi tebrik ediyor, Yüce Mevlâmızın hepimize kâmil bir iman ve sağlıklı bir ömür lütfetmesini niyaz ediyorum.