12.02.2021

2021 ÜÇ AYLAR MESAJI

İl Müftüsü Yusuf Akkuş, 13 Şubat cumartesi günü başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu kurtuluşa erme diye tabir edilen  üç ayların girmesi münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Müftü Akkuş mesajında; "Kültürümüzde, değeri ve hayatımıza tesiri nedeniyle “Üç Aylar” olarak ifade edilen rahmet, mağfiret ve bağışlanma mevsimlerine ulaşmak üzereyiz. 13 Şubat 2021 Cumartesi günü itibariyle Recep Ayı’na girmiş bulunacağız. 18 Şubat 2021 Perşembe günü, ulaşmayı ümit ettiğimiz, Regâib Kandili’ni bünyesinde barındıran ve Hz. Peygamber’in (sav) “Allah’ın Ayı” olarak nitelendirdiği Recep Ayı’nın ardından Miraç ve Berat Kandilleri ile gönüllerimize misafirliğe gelen, Efendimizin “Benim ayımdır” buyurdukları Şaban ayına kavuşmayı umuyoruz. Nihayet Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği, içerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ihtiva eden, oruç, teravih, hatim ve daha nice ibadet zenginlikleri ile Rabbimize bizi yaklaştıran Ramazan-ı Şerif’i hanelerimize, iş yerlerimize ve gönül dünyamıza misafir etmeyi bekliyoruz. Sevgili Peygamberimiz (sav), Ramazân-ı Şerîf’in evvelinin rahmet, ortasının mağfiret ve sonunun cehennem azabından kurtuluş vesilesi olduğunu bizlere haber vermiştir. Bu rahmet, mağfiret ve cehennemden âzâd olma iklimi vesilesiyle Cenâb-ı Hakk’tan birlik ve beraberliğimizi dâim kılmasını, rahmetini bizlere lütfetmesini, üç ayların milletimize ve İslam dünyasına güzelliklerle gelmesini temenni ediyorum. Efendimiz (sav), üç aylar yaklaştığında ve üç aylar sürecinde “Allahım! Recep ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı eyle. Bizleri Ramazan-ı Şerif’e ulaştır” şeklinde dua ederlerdi. Efendimizin (sav) bu duasına, salgın hastalıklardan, semâvî ve arazî felâketlerden korunmak niyetiyle cân-ı gönülden âmin diyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın ve bütün İslâm âleminin mübarek üç aylarını ve Regaip Kandili’ni tebrik ediyor; üç ayların gönüllerimizde kulluk bilincini tekrar canlandıracak, ibadetlerimizde istikrarı sağlayacak, ihlâsımızı ve samimi gayretlerimizi artıracak bir berekete vesile olmasını ve üç ayların gelişiyle birlikte gönüllerimizi itminana kavuşturan rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını Yüce Mevlâ’dan niyaz ediyorum." dedi.