28.11.2017

Mevlit Kandili Mesajı

İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, 29 Kasım Çarşamba gününü, Perşembeye bağlayan gecenin âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa'nın dünyaya gelişinin yıldönümü dolayısıyla Mevlit Kandili mesajı yayımladı.

Hz. Peygamberin insanlık için en güzel örnek olduğunu hatırlatan İl Müftüsü Balkan, mesajında, “Peygamber Efendimizin hayatında ve öğütlerinde kalbin itmi’nân bulduğu güzel bir örnek vardır.  O, (s.a.v) ölüm sekaratında bile ümmetini düşünen rahmet Peygamberiydi. Efendimiz (s.a.v) tabiri caizse karanlığın en koyu yerinde, cahilliğin ve ahlaksızlığın zirve yaptığı bir zamanda dünyaya gönderildi.” ifadelerine yer verdi.

Müftü Balkan mesajında şu hususlara değindi;

“Hz. Peygamber Karanlıktaki Bir Toplumu Aydınlığa Çıkarmıştır…”

Rahmet elçisi, sapkın inanç ve düşüncelerin karanlığına gömülmüş insanlığın aydınlığa çıkması, ibadetin sadece Yüce Mevla’ya özgü kılınması için gecesini gündüzüne katmış, bu uğurda gözyaşı akıtarak her şeye rağmen “Allah’ım onlara merhamet et, hidayet et, çünkü onlar gerçeği bilmiyorlar” diyerek karanlıktaki bir toplumu aydınlığa taşımıştır.  Bu gerçeklikler ortadayken, o kutlu nebiyi anmaktan çok anlamaya ihtiyaç duyduğumuz bir asırdayız. Bu manada Peygamberliğin ötesinde aynı zamanda bir kul olan Efendimizden (s.a.v) alacağımız çok dersler vardır. Hz. Peygamberi örnek almak demek, geçmişe ve tarihe gömülmek demek değil,  âlemlere rahmet olarak gönderilen kutlu elçinin insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı güncelleştirerek hayatımıza yansıtmak, onun ahlak çizgisinde davranışlarımızı geliştirerek muttakilere önder olabilmektir. Yüce Allah’ın “Sizin için onda güzel örnekler vardır” dediği Peygamberlik halkasının son nebisi, insanlığın yegâne rehberidir.

“Bugün İnsanlığın Sorunu Sevgi Açlığıdır…”

Bugün insanlığın en büyük sorunu sevgi açlığıdır. O’nu sevmeye onunla sevgi eksenli bir toplum oluşturmaya her zamankinden daha fazla muhtacız. Yürekleri kararmış, gönülleri kirlenmiş insanların dünyasında, yürekleri inşiraha kaldıran, bir çocuğu diri diri toprağa gömerken; bir karıncayı bile incitemeyecek seviyeye getiren Allah’ın habibinin sevgi ve rahmet dolu soluğuna ihtiyacımız vardır. Doğumuyla sevinçler yaşadığımız bugünde, Allah Resulünün rahmet, merhamet ve bilgi yüklü mesajlarını toplumumuzun en önemli müessesi olan ailemizde içselleştirmeye son derece önem vermeliyiz. Bugün yuvalarımızda Peygamber Efendimizin ahlakı, öğretileri ve insanlığa sunduğu mesajları konuşulmağı zaman, yavrularımız; sineleri ve yüzleri kararmış varlıkların gerçek diye haykırmaya çalıştıkları sessiz çığlıklarına inanabilirler.”

Bütün ahlaki erdemleri şahsında toplayan rahmet Peygamberinin dünyayı şereflendirmesinin hicri yıl dönümü, insanlığın da barışla kucaklaşmasının başlangıcı olması temennilerimle, Mevlit kandilinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini, O’nu (s.a.v) ve insanlığa getirdiği en büyük hediye olan Kur’an’ı yakından tanımamıza ve çağrısı etrafında birleşmemize vesile olmasını Yüce Mevlâ’dan niyaz eder, bütün İslam âleminin Mevlit Kandilini tebrik ederim.