04.05.2019

2019 Ramazan Ayı Mesajı

Ramazan ayı yorulan gönüllerin inşirah bulduğu manevi bir aydır.

İl Müftüsü Yusuf Akkuş Ramazan Ayı dolayısıyla yayınladığı mesajında “Ramazan gönülleri birbirine bağlayan, ruhların açlıkla sükûn bulduğu terbiye ayı, diğer bir manada insanın hasat mevsimidir.” dedi

Gelişiyle ruhlarımızı arındıran rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 5 Mayıs Pazar günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 6 Mayıs Pazartesi günü tutacağımız ilk oruç ile Yüce Kitabımız Kur’an’ın semalardan dünyamıza indiği mübarek Ramazan ayına girmiş olacağız.

Ramazan gönülleri birbirine bağlayan, ruhların açlıkla sükûn bulduğu terbiye ayı, diğer bir manada insanın hasat mevsimidir. Ramazan ayı, insana acizliğini anımsatarak gaflet ve günahtan arındıran, ilahi şefkat ve merhametin üst düzeyde olduğu mübarek bir aydır.  Ramazan ayı yorulan gönüllerin inşirah bulduğu manevi yükselişin en yoğun olduğu bir mevsimdir.

Teknolojinin hızla ilerlediği dünyamızda buna bağlı olarak insanlığı kaplayan telaş ve aceleciliğin biraz olsun yavaşlayarak ruhunu dinleyeceği, oruç ile nefsini terbiye edip özgürleşeceği bu mübarek ayda bolca tefekkür etmeli insan. Ramazan; misafir olduğumuz bu hayatta, ötelere gideceğimiz ve mağfiret müjdesi beklediğimiz sonsuz bir hayata hazırlığın olması gerektiğini hatırlatır bize. Peygamber Efendimiz (s.a.v) Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”  (Buhârî, Îmân 28, Savm 6) buyuruyor. Bu minvalde Ramazan ayının kazanımlarından birisi’de hayır ve ibadetin en yoğun olduğu bir ay olmasıdır.  Bu ayda yapılan hayırların ve ibadetlerin ecri, diğer aylara nispeten daha fazladır. Allah’ın rahmeti Ramazan ayında kat kat artar. İnananların iyilik yapmaya olan ilgisi yükselerek doruğa ulaşır.

Diyanet İşleri Başkanlığımı her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Belirlenen konu, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınarak toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşmasını hedefler.

Bu bağlamda 2019 yılının Ramazan teması "Ramazan ve İnfak" olarak belirlenmiştir. İnsanın, Yüce Allah'ın rızasını kazanmak amacıyla ortaya koyduğu her türlü iyilik, fedakârlık ve harcamalar infak olarak isimlendirilir. Bu açıdan infak, farz olan zekâtı ve gönüllü olarak yapılan her türlü hayrı içeren geniş bir kavramdır.
 

Tuttuğumuz oruçlarla, yaptığımız ibadet, infak ve iftarlarla yoksulların doyurulup gözetildiği, Rehberimiz Kur’an’ı okuyup düşünerek, dua ve niyazlarımızla af ve mağfiretin çokça ihsan edildiği feyz, rahmet ve bereket ayını en iyi şekilde değerlendirerek Yüce Rabbimizin rızasını kazanmaya muvaffak olalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin ve âlemi İslam’ın Ramazan ayını tebrik ediyor, Ramazan’ın insanlığa barış, mutluluk ve huzurun yeryüzünün her yerine hâkim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını temenni ederek sağlık ve afiyet içinde Ramazan Bayramına erişmemizi Allah’tan (c.c) diliyorum.